Україна ніколи не мала космодромів і не відправляла в політ космічні кораблі. Але наша держава – космічна! Ми виробляємо найкращі в світі ракети-носії, які виводять на орбіту штучні супутники. І в нас є великі земляки, що зробили вагомий внесок в історію підкорення космосу. Раніше ми розповідали про першого космонавта незалежної України, сьогоднішній герой – вчений.
Українець, чиє ім’я золотими літерами написано в музеї НАСА, а на зворотному боці Місяця його іменем названо кратер.
Мова йде про першого українця, якого відзначили на головній сторінці пошуковика Google – Юрія Васильовича Кондратюка (справжнє ім’я Шаргей Олександр Гнатович)

Юрій Васильович автор так званої «траси Кондратюка», якою подорожував на Місяць космічний корабель “Аполлон”.
Він вже на початку 20-го сторіччя мріяв про космічні польоти! Але то були не пусті мрії, як вважало багато його сучасників, він наполегливо працював та був автором безлічі продуктивних ідей, що багато в чому випередили свій час. І врешті решт, хоч і не при його житті, всі пропозиції Кондратюка, викладені в його роботах, були реалізовані на практиці.

Окремо варто сказати про книгу «Завоювання міжпланетних просторів».
У 1969 р. після висадки астронавтів Ніла Армстронга та Едвіна Олдрина на Місяць, американський учений доктор Джордж Лоу сказав в інтерв’ю: «Ми розшукали маленьку непримітну книжечку, видану відразу ж після революції. Автор її – Юрій Кондратюк – обґрунтував і розрахував енергетичну вигідність посадки на Місяць за схемою: політ на орбіту Місяця – старт на Місяць з орбіти – повернення на орбіту і стикування з основним кораблем – політ на Землю».
В цій геніальній роботі вчений вперше виклав послідовність етапів освоєння космічного простору. Також український вчений розробив концепцію повернення космічного корабля. Крім цього, Кондратюк запропонував відправляти на Місяць екіпаж з трьох осіб: двоє в спеціальному модулі повинні досягти місячної поверхні, а третій – залишатися в кораблі на навколомісячній орбіті. Через 40 років при своєму польоті на Місяць американці діяли за такою ж схемою.

Біографія вченого настільки загадкова, що іноді нагадує детектив.
Народився в Полтаві у 1897 році.
1916 року – вступив до механічного відділення Петроградського політехнічного інституту, але в осени був призваний в армію.
Після Жовтневого перевороту був мобілізований до Білої армії. Пізніше, побоюючись репресій за своє офіцерське минуле, роздобув документи на ім’я Юрія Васильовича Кондратюка і під цим іменем прожив до кінця життя.
Життя в СРСР під чужими ім’ям було не простим. Наприклад, Юрій Кондратюк змушений був відмовитися від дуже привабливої пропозиції працювати в дослідній лабораторії С. Корольова, оскільки побоювався ретельної перевірки своєї біографії органами НКВС і, відповідно, розкриття факту підміни документів;

1919-1925 рр. – живе в Україні. Працює різноробом, переїжджає з місця на місце, приховуючи своє білогвардійське минуле.
Жив скрутно – ходив в одному чоботі й одному черевику, але попри це розробляв в зошитах проєкти скафандрів.
Всі книги по космонавтиці Ю. Кондратюк видав за власний кошт, та написав, перебуваючи далеко від наукових бібліотек.

1930 року – був заарештований за будівництво найбільшого в країні елеватора «Мастодонт». Його звинуватили у шкідництві, бо не вірили, що елеватор зможе вмістити в себе таку кількість зерна не розвалитися. Юрій Васильович побудував його без застосування цвяхів! В решті решт споруда пережила СРСР і була розібрана тільки в 1990-х роках;
Його засудили на три роки. Однак замість таборів Кондратюк був притягнутий до роботи в утвореному в Новосибірську проєктувальний бюро для ув’язнених-інженерів. Так довгих два роки геніальний вчений в холодному Сибіру, за свою роботу отримував лише «баланду».
С початком війни вступає в народне ополчення та гине.
По матеріалах: wikiwand