Головна Світ Юрій Кондратюк: той, що завоював міжпланетний просітр

Юрій Кондратюк: той, що завоював міжпланетний просітр

Автор Виталия
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Україна ніколи не мала космодромів і не відправляла в політ космічні кораблі. Але наша держава – космічна! Ми виробляємо найкращі в світі ракети-носії, які виводять на орбіту штучні супутники. І в нас є великі земляки, що зробили вагомий внесок в історію підкорення космосу. Раніше ми розповідали про першого космонавта незалежної України, сьогоднішній герой – вчений.

Українець, чиє ім’я золотими літерами написано в музеї НАСА, а на зворотному боці Місяця його іменем названо кратер.

Мова йде про першого українця, якого відзначили на головній сторінці пошуковика Google – Юрія Васильовича Кондратюка (справжнє ім’я Шаргей Олександр Гнатович)

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Юрій Васильович автор так званої  «траси Кондратюка», якою подорожував на Місяць космічний корабель “Аполлон”.

Він вже на початку 20-го сторіччя мріяв про космічні  польоти! Але то були не пусті мрії, як вважало багато його сучасників, він наполегливо працював та був автором безлічі продуктивних ідей, що багато в чому випередили свій час. І врешті решт, хоч і не при його житті, всі пропозиції Кондратюка, викладені в його роботах, були реалізовані на практиці.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Окремо варто сказати про книгу «Завоювання міжпланетних просторів».

У 1969 р. після висадки астронавтів Ніла Армстронга та Едвіна Олдрина на Місяць, американський учений доктор Джордж Лоу сказав в інтерв’ю: «Ми розшукали маленьку непримітну книжечку, видану відразу ж після революції. Автор її – Юрій Кондратюк – обґрунтував і розрахував енергетичну вигідність посадки на Місяць за схемою: політ на орбіту Місяця – старт на Місяць з орбіти – повернення на орбіту і стикування з основним кораблем – політ на Землю».

В цій геніальній роботі вчений вперше виклав послідовність етапів освоєння космічного простору. Також український вчений розробив концепцію повернення космічного корабля. Крім цього, Кондратюк запропонував відправляти на Місяць екіпаж з трьох осіб: двоє в спеціальному модулі повинні досягти місячної поверхні, а третій – залишатися в кораблі на навколомісячній орбіті. Через 40 років при своєму польоті на Місяць американці діяли за такою ж схемою.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск
поштова марка до 100-річного ювілею

Біографія вченого настільки загадкова, що іноді нагадує детектив.

Народився в Полтаві у 1897 році.

1916 року – вступив до механічного відділення Петроградського політехнічного інституту, але в осени був призваний в армію.

Після Жовтневого перевороту був мобілізований до Білої армії. Пізніше, побоюючись репресій за своє офіцерське минуле, роздобув документи на ім’я Юрія Васильовича Кондратюка і під цим іменем прожив до кінця життя.

Життя в СРСР під чужими ім’ям було не простим.  Наприклад, Юрій Кондратюк змушений був відмовитися від дуже привабливої ​​пропозиції працювати в дослідній лабораторії С. Корольова, оскільки побоювався ретельної перевірки своєї біографії органами НКВС і, відповідно, розкриття факту підміни документів;

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

1919-1925 рр. – живе в Україні. Працює різноробом, переїжджає з місця на місце, приховуючи своє білогвардійське минуле.

Жив скрутно – ходив в одному чоботі й одному черевику, але попри це розробляв в зошитах проєкти скафандрів.

Всі книги по космонавтиці Ю. Кондратюк видав за власний кошт, та написав, перебуваючи далеко від наукових бібліотек.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск
ювілейна монета

1930 року – був заарештований за будівництво найбільшого в країні елеватора «Мастодонт». Його звинуватили у шкідництві, бо не вірили, що елеватор зможе вмістити в себе таку кількість зерна не розвалитися. Юрій Васильович побудував його без застосування цвяхів! В решті решт споруда пережила СРСР і була розібрана тільки в 1990-х роках;

Його засудили на три роки. Однак замість таборів Кондратюк був притягнутий до роботи в утвореному в Новосибірську проєктувальний бюро для ув’язнених-інженерів. Так довгих два роки геніальний вчений в холодному Сибіру, за свою роботу отримував лише «баланду».

С початком війни вступає в народне ополчення та гине.

По матеріалах: wikiwand

Ще новини