Головна Світ Екологічний конформізм: як рятувати екологію, не впадаючи в крайнощі

Екологічний конформізм: як рятувати екологію, не впадаючи в крайнощі

Автор ЮжБудНьюз

Робити планету трохи чистішим місцем можна без особливих зусиль, навіть від м’яса відмовлятися не обов’язково. Досить кількох простих звичок.

Про це повідомляють «Известия».

Ділитися їжею

В ідеальному світі завжди вдається точно розрахувати, скільки їжі купити, щоб нічого не протухло і не зіпсувалося. У реальному залишаються надлишки, які доводиться викидати. У масштабах однієї сім’ї вони можуть бути не такі великі, а, наприклад, ресторани щодня змушені позбуватися від усього, що не купили гості.

Згідно зі статистикою ООН, близько третини виробленої у світі їжі (це понад 1,3 млрд т продуктів) щорічно викидається і опиняється на смітнику. Вирішення цієї проблеми придумав німецький режисер, автор фільму «Смак відходів» Валентин Терн. Це фудшерінг – обмін або продаж за зниженою ціною непотрібної їжі. У 2012 році Терн запустив першу онлайн-платформу, яка дозволяє людям і великим компаніям ділитися їжею.

Ілюстративне фото (unsplash.com)

Зараз такі платформи є в багатьох країнах, наприклад, мобільний додаток Resq в Фінляндії і Швеції. У ньому збираються відомості про їжу, яку не вдалося продати в ресторанах і магазинах до кінця дня і за всіма нормами потрібно утилізувати. Через додаток можна знайти точки, де готові з 40-60-відсотковою знижкою продати нереалізовані продукти.

Мити сміття

Зробити проблему сміттєзвалищ трохи менш гострою можливо. Люди, які живуть поруч з ними, найбільше страждають від смороду, який несе з полігонів. А він з’являється через гниття органічних відходів, кинутих разом з неорганічними.

Щоб такого не було, досить помити брудну тару, перед тим як викидати. Наприклад, під час миття посуду. Якщо в сміттєвих пакетах не буде залишків їжі, смороду з сміттєзвалища буде менше.

Перетворювати відходи на грунт

Зрозуміло, що змити всі органічні відходи в раковину неможливо. Те, що не пролізло, можна переробити в компост. Це робиться за допомогою пристроїв, добре знайомих дачникам, – компостерів. У сусідній Фінляндії такі нехитрі пристрої стоять не тільки в приватних будинках, але і в дорогих ресторанах, де за 3-4 години переробляють все, що не встигли з’їсти і роздати за день.

Компостер може бути не тільки суто утилітарним предметом, але і частиною інтер’єру. Так, у фінському барі Nolla («нуль» в сенсі нуль відходів) компостер стоїть прямо на стійці. До речі, намагаючись вийти на нульове виробництво відходів, тут відмовилися від покупки мила. Його варять з використаного на кухні масла.

Купувати дорогі речі

Правило просте і приємне, але діє тільки в тому випадку, якщо дорого – значить якісно. В першу чергу це стосується одягу. Массмаркет не тільки дозволяє повністю змінювати гардероб кілька разів на рік, він перетворює це в необхідність. Тому що речі з дешевих матеріалів ще до кінця року зношуються і втрачають форму.

За кілька років з’явився тренд на починку зношених речей і, коли це вже неможливо, на «апсайкл». Це коли з старої сукні роблять майку, з куртки – безрукавку і т.д. Якщо рукоділлям займатися не хочеться, можна просто обмежити себе в кількості покупок і зосередитися на якості.

Ілюстративне фото (unsplash.com)

Хороша практика, яка допоможе впоратися з імпульсивними покупками непотрібних і неякісних речей, – задати собі питання: «Чи буде ця річ подобатися мені через рік і наскільки вона якісна і чи буде служити багато років?» Реальність сьогоднішнього ринку одягу в тому, що в більшості випадків відповіді на ці питання будуть: «Ні».

Користуватися пральною машиною та холодильником за правилами

Просте дотримання правил експлуатації пральної машини може не тільки продовжити термін її служби, а й скоротити витрату води і електрики. Наприклад, популярна в екоблогах порада не включати машинку заради двох-трьох речей має практичне підґрунтя.

Перше, на що звертають увагу при покупці машини, – потужність і обсяг завантаження. А потім геть про це забувають. Нашкодити пральній машині може не тільки регулярне перевантаження, а й недовантаження. Від ваги білизни в барабані залежить сила вібрації і ступінь зносу більшості механізмів.

В інструкції з експлуатації пральної машини і холодильника завжди зазначено, на якій відстані вони повинні стояти від стіни. У разі з пральною машиною це пов’язано з вібрацією. У випадку з холодильником – з можливим перегрівом. І дотримання цього правила допоможе знизити витрату електрики.

Носити свій пакет

Ну і звичка, яка вимагатиме найбільших зусиль. Або простого планування. Якщо, виходячи на роботу, подумати, що ввечері захочеться зайти в продуктовий магазин, можна взяти з собою сумку, авоську або хоча б пластиковий пакет. Так вдасться зберегти не тільки гривню-дві, а й, можливо, життя якоїсь риби, якій черговий пакетик, що приплив зі звалища, не налипне на зябра.

Чимало екосумок зараз роблять з зовсім тонкого матеріалу, тому в згорнутому вигляді вони займають мінімум місця. До того ж ця звичка дозволить нарешті дістатися до дна пакета з пакетами, де, можливо, вже давно живе колонія тарганів.

Ще новини