Головна МістоЗаходи У селі Богданівка вшанували пам’ять жертв Голокосту

У селі Богданівка вшанували пам’ять жертв Голокосту

Автор ЮжБудНьюз
ЮмжБудNews. Новини Южноукраїнськ.

Вчора, 30 вересня, вшанували пам’ять жертв Голокосту у селі Богданівка Доманівського району, де у роки Другої світової війни було знищено понад 55 тисяч євреїв.

На мітингу-реквіємі були присутні: генеральний директор ПрАТ “Юженергобуд” Литвиненко Дмитро; депутати Южноукраїнської міської ради Кравченко Денис, Кривіцька Жанна та Людмила Рибакова; Голова Миколаївської обласної ради Замазєєва Ганна Володимирівна, заступник Фроленко Володимир Олександрович; місцеві жителі; представники єврейської громади; гості з США; голова Миколаївської обласної єврейської громади – Михайло Гольденберг. Ініціював захід колишній в’язень Богданівського табору смерті Мітя Биков.

Восени 1941 року окупаційна влада створила у Богданівці концентраційний табір, куди відправляли євреїв з Одеси, Бессарабії, Молдови, вінницьких таборів, Польщі, інших країн Європи. У товарних вагонах в’язні доставлялися у Березівку, а звідти пішки під конвоєм у лютий мороз без їжі та води йшли дорогою на Богданівку. Ці 100 кілометрів шляху стали відомі як «дорога смерті». Через перенаселеність табору, на початку грудня 1941 р. у Богданівці спалахнула епідемія тифу. Румунська та нацистська влада знайшла просте та ефективне «рішення» – тотальне знищення в’язнів табору. За деякими підрахунками, усього майже 2 тижні було знищено близько пів сотні тисяч євреїв.

ЮмжБудNews. Новини Южноукраїнськ.
Існує така єврейська традиція. Приходячи на могилу знайомого або родича, необхідно класти на неї невеликі камінчики.

З метою вшанування пам’яті загиблих на місці розташування колишнього концтабору у селищі Богданівка в 1996 році було встановлено меморіал. Ініціатором цього виступив колишній в’язень цього табору смерті – одесит Ян Маневич, нині покійний. Він, 16-річний, зумів втекти з табору, потім воював на фронті. Нещодавно, у 2017 році, за ініціативою Міті Бикова, було висаджено Алею зі 127-ми деревами – на знак пам’яті о 127 осіб, яким вдалося вижити у страшній трагедії.

ЮмжБудNews. Новини Южноукраїнськ.
В’язень Богданівського табору смерті Мітя Биков

Мітя Биков, одним з небагатьох з його сім’ї, який зумів вижити в такий страшний час, коли під Одесою проходили масові вбивства євреїв. Сім’я Бикова, налічувала 33 особи, з яких дивом врятувалися всього четверо, включаючи наймолодшого на той момент – Мітю. 

За допомогою школярів місцевої школи та мешканців села була споруджена бетонна дорога, яка веде до пам’ятника, на ній сліди чоловічих, жіночих і дитячих ніг як пам’ять про тих, кого гнали до місця розстрілу. Тепер цей гай і меморіал підтримується учнями Богданівської школи, цим активно займається директор школи Олексій Поспєлов і директор єврейського центру м. Миколаєва Михайло Гольденберг, проводяться щорічні мітинги.

В цьому році трудовий колектив ПрАТ “Юженергобуд”, за зверненням Богданівської школи допомогли встановити нові лавки на Алеї пам’яті та облаштувати територію.

Голокост –незагоєна рана в історії нашої країни. Жертвами злочину стали близько півтора мільйона українських євреїв.

Ще новини