Головна Місто Старшокласники вчиться не будуть

Старшокласники вчиться не будуть

Автор Анна
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

Чи зможуть діти старших класів піти в школу в 2021 році?

В Україні повним ходом йде реформа освіти, яка завершиться у 2027 році. Згідно зі статтею 35 закону “Про повну загальну середню освіту”, вся державна система загальної середньої освіти повинна бути розділена на три рівні: початковий (з 1 по 4 клас), базовий (з 5 по 9 клас) і профільний (10-12 класи) .

Так, на 1 вересня 2024 вступають в силу такі вимоги Закону:

  • кількість учнів в класі (наповнюваність класу) державного, комунального закладу не може становити більше 24 учнів, які отримують початкову освіту (абзац другий частини другої статті 12). К1 вересня 2024 наповнюваність в класі не може перевищувати 30 осіб (підпункт 11 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону);
  • початкова школа повинна функціонувати як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії (абзац п’ятий частини першої статті 35);
  • гімназія та ліцей повинні функціонувати як окремі юридичні особи (абзац шостий частини першої статті 35);
  • для створення і проведення освітньої діяльності комунального ліцею в його складі має бути створений і функціонувати не менше чотирьох 10 класів (абзац восьмий частини першої статті 32);

Вища освіта або профтехнічна?

Апостроф повідомляє, що заклади освіти базового рівня трансформуються в гімназії, а профільного рівня – в ліцеї. При цьому, ліцеї також будуть двох типів: академічні та професійні. Тобто після 9 класу у дитини буде вибір: або вступити в 10 клас, але вже в ліцеї, або піти вчитися в профтехучилище або коледж.

Якщо в учня мета – здобуття вищої освіти, то необхідно визначитися з профілем і надходити до відповідного ліцей. Адже і зараз батьки наймають старшокласникам репетиторів з профільних предметів для підготовки до вузу. Якщо профіль буде якісно забезпечений ліцеєм, то платити додатково за послуги репетиторів не доведеться.

Відповідно до реформи, щоб школа була перепрофільована в ліцей і могла набирати учнів старшої школи, необхідно, щоб були дотримані наступні умови:

  • в населеному пункті має проживати не менше 50 тисяч жителів;
  • на потоці має набратися мінімум 4 десятих класу.

Тільки за таких умов школа може стати ліцеєм і навчати дітей з 10-го класу.

Ліцеїв на всіх не вистачить?

Обурені батьки старшокласників пишуть в мережі, намагаються достукатися до адміністрацій шкіл та Міністерства освіти з проханням дати роз’яснення і коментарі. Багато з них упевнені, що їх дітям ніде буде продовжити освіту після 9-го класу. Так як в шкільних чатах приходять повідомлення від класних керівників про те, що в їх школах вже в 2021 року не буде 10-х класів.

Фото: Страна.ua

Особливо гостро ця проблема стоїть в регіонах, в невеликих містах та смт. Адже в Україні більшість населених пунктів з кількістю населення менше 50 тис. чоловік і далеко не у всіх містечках є хоча б професійні коледжі та технікуми. Також подібні зміни призведуть до зростання конкурсу – кількість учнів може перевищувати кількість навчальних місць.

Що відповідають в уряді?

Юлія Грішина, народний депутат України від політичної партії «Слуга народу», голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій прокоментувала у себе в Facebook:

Фото: Facebook Юлії Грішиної

“Щодо міфів про «зайвих дітей» в старших класах вже з цього 1 вересня!
В пресі з’явилися публікації, в тому числі з моїм коментарем, на тему реформи шкільної освіти.
Суть: більшість українських шкіл вже з цього навчального року нібито перестануть приймати учнів у старші класи, і «зайвим дітям» (саме так пишуть журналісти) доведеться йти до ПТУ.
Це не так! Реформа дійсно передбачає зосередження старших класів в окремих закладах освіти – ліцеях. Але місць в цих ліцеях вистачить усім бажаючим.
Поясню на прикладі. Припустимо, у певному місті є 5 шкіл. Із них 4 стануть гімназіями (навчання лише до 9 класу), а 1 – ліцеєм (10-11 класи, а з 2027 року – ще й 12-й клас). Так ось: в цьому ліцеї будуть навчатися виключно старшокласники, а кількість класів буде розрахована на учнів усіх 4-х початкових шкіл.
Друга неточність від журналістів: у містах з населенням до 50 тисяч нібито не будуть створюватися ліцеї для старшокласників. Це також не відповідає дійсності! Ліцеї будуть, просто в цьому випадку вони знаходитимуться на балансі області, а не громади. Відповідно і рішення про відкриття таких ліцеїв прийматиме обласна рада.
Логіка така: в ліцеях невеликих міст навчатимуться підлітки не лише з самого міста, а й з сусідніх громад. І змушувати місто платити за сусідів було б некоректно. До речі, в таких ліцеях будуть передбачені умови для тимчасового проживання учнів – як це робиться у вишах.
Ні в якому разі не стверджую, що система ідеальна – сьогодні на засіданні Комітету ми обговорювали питання реформування ліцеїв та подальшу роботу з удосконалення законодавства і підзаконки.
Тому прошу всіх заспокоїтися!)”

Фото: МОН

Також свої роз’яснення 22 січня дало Міністерство освіти і наук України:

“Забезпечення рівного доступу до якісної повної загальної середньої освіти для кожної дитини є ключовим пріоритетом держави. МОН звертає увагу на те, що жодного випускника 9-х класів не буде позбавлено права на продовження здобуття повної загальної середньої освіти.
Заходи з удосконалення освітньої мережі, що здійснюються впродовж останнього часу органами місцевого самоврядування у зв’язку з реалізацією адміністративно-територіальної реформи та відповідно до перспектив упровадження з 2027 року профільної освіти, спрямовано на суттєве покращення якості та ресурсного забезпечення освіти, зокрема в сільській місцевості.”

“Під час формування спроможної мережі братиметься до уваги потреба в забезпеченні всіх складових освітнього процесу, розташування закладів з урахуванням місця проживання учнів, можливостей транспортної системи та підвезення до закладів освіти, прогнозу демографічної ситуації впродовж найближчих 5 років, рівня забезпеченості педагогічними кадрами, відповідності ресурсного забезпечення закладів освіти сучасним вимогам, інформації про результативність та ефективність їх діяльності, можливостей використання матеріально-технічних, кадрових і фінансових ресурсів, підвищення ефективності освітнього процесу та інших факторів.
Зарахування до 10-х класів закладів загальної середньої освіти цьогоріч, як і минулого року, відбуватиметься після видання наказу про переведення до нього учнів 9-х класів цього ж закладу освіти, які не виявили намір припинити навчання в ньому і не були відраховані або переведені до іншого закладу освіти відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти.”

Ще новини