Головна Безпека Що відомо про вакцини від covid-19 в Україні

Що відомо про вакцини від covid-19 в Україні

Автор Анна
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

Коли розпочнеться вакцинація від covid-19 в Україні та як запевнитися в тому, чи безпечною є та чи інша вакцина, розбираємося сьогодні разом із Суспільне.

Середня ефективність всіх доступних та перевірених вакцин проти COVID-19 сягає 85%. Про це на брифінгу щодо закупівлі Україною вакцини проти covid-19 від китайської компанії Sinovac розповів кандидат медичних наук і голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.


Клінічна, епідеміологічна та імунологічна ефективність – яка різниця?

  • Клінічну ефективність імунізації оцінюють, зважаючи на перебіг хвороби (легка, середньої тяжкості та тяжка форми), наявність ускладнень та реєстрацію летальних випадків серед щеплених осіб, які захворіли.
  • Епідеміологічну ефективність імунопрофілактики слід оцінювати за показниками захворюваності, циклічності, сезонності, осередкованості, ураженості дитячих колективів та за вікової структурою хворих.
  • Імунологічну ефективність оцінюють за розвитком у щеплених специфічної імунної відповіді, з якою пов’язано формування несприйнятливості до певного інфекційного захворювання.

Імунолог пояснив, що наразі існує можливість визначати лише клінічні показники, які демонструють ефективність вакцини у формуванні індивідуального імунітету.

“Епідеміологічна ефективність визначає роль вакцини у формуванні колективного імунітету. Якщо вакцина запобігає інфікуванню вірусом, вона таким чином захищає також і невакциноване населення. Але єдина країна у світі, яка наблизилася до визначення цього показника – це Ізраїль, який покрив програмою вакцинації 20% населення. Серед іншого завдяки тому, що громадяни цієї країни переважно схильні до вакцинації. Іншим до таких показників ще дуже далеко”, – пояснив Лапій.


Що відомо про вакцину від Sinovac

Україна закуповує вакцину компанії Sinovac, ефективність якої становить лише 50,38%.
Стратег, інфекціоніст, консультант з управління змінами Вадим Арістов пояснив, чому Україна не закуповує високоефективні вакцини.

За словами експерта, дослідження вакцини від Sinovac проводилися в низці країн та охопили понад 30 тисяч піддослідних, але дані з різних країн непросто об’єднати, аби отримати загальні показники.

“Перші поставки найбільш ефективних вакцин Україна програла. Зараз Україна має вести перемовини з тими хто ось-ось закінчить розробку вакцини. Це, наприклад, компанія “Джонсон і Джонсон” та безліч інших виробників, які поки що не продають вакцини.”

Федір Лапій зауважив, що дослідження вакцин ще тривають, але держави вимушені приймати рішення про застосування препаратів без повних даних про ефективність препаратів.
Також імунолог пояснив, що страхи перед технологією виготовлення китайської вакцини від компанії Sinovac є безпідставними.

“Інактивований вірус – це традиційна технологія виготовлення вакцин. З 10 вакцин, які зараз є у використанні, 5 виготовлені на основі технології інактивованого вірусу. Інші методики – векторні та РНК-вакцини – наразі ми вважаємо інноваційними та лише вчимося їх застосовувати”, – В. Арістов.


Як відбуватиметься вакцинація в Україні

Очільник МОЗ Максим Степанов зазначив, що епідемія коронавірусу не закінчиться з початком вакцинації населення. Перші 700 тисяч доз китайської вакцини надійдуть в Україну не раніше березня. Ними вакцинуватимуть перш за все військових і медиків, а реєстри і певні процедури для інших категорій готуватимуть вже до травня. Потрібно вакцинувати дуже велику кількість людей, аби досягти колективного імунітету. Саме тому, на думку Арістова, в Україні у цьому питанні можуть виникнути труднощі.

“Світові фахівці сходяться на думці, що колективного імунітету можна досягнути при значно більшій вакцинації, ніж думали до цього. На початку пандемії йшлося десь про 60% населення, яке має мати імунітет задля контролю над інфекцією. Однак зараз у світових журналах йдеться вже про 85% населення, яке має бути або вакцинованим або мати в цей момент антитіла”, – пояснив інфекціоніст.

Ще новини