Головна Будівництво Що робити якщо ви “залили” сусідів?

Що робити якщо ви “залили” сусідів?

Автор Виталия
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ.

З початком опалювального сезону, через вік трубопроводів, мешканці багатоквартирних будинків не рідко чинять шкоду сусідам знизу.
Але хто в цьому винен, якщо прорвало трубу та так, що «плавають» жителі нижніх поверхів?

Є декілька варіантів та відповідно виходів з цієї проблемної ситуації. Розглянемо кожний окремо.

Варіант І. Неприватизована квартира

Якщо ви є наймачем житлового приміщення державного житлового фонду, проживаєте на підставі договору наймання, який був укладений на підставі виданого ордера, то наймодавцем є той держорган, підприємство, організація, які надали вам житло. Хто ж в такому випадку буде оплачувати вартість ремонту у вашій квартирі й у сусідів?

Згідно ст. 179 ЖК передбачається обов’язкове виконання наймачами Правил користування приміщеннями житлових будинків. Саме власники зобов’язані забезпечувати збереження житлових і підсобних приміщень та технічного обладнання. Таким чином на наймодавця покладається обов’язок забезпечувати технічне обслуговування інженерного обладнання.

Якщо ви потребуєте в ремонті інженерного обладнання, а наймодавець вам не допоміг, ви можете зробити ремонт своїм коштом і стягнути з наймодавця його вартість. Адже наймодавець уклав договір з ЖЕК, яка і надає вам комунальні послуги (ст. 24 ЖК). Тому питання обслуговування сантехніки покладається на ЖЕК.

Тож, якщо «потоп» стався з вини ЖЕК, то і відповідальність, в тому числі виплата збитку – обов’язок ЖЕК.

Але не поспішайте радіти. То все теорія. На практиці справа йде складніше.
Важко довести вину ЖЕК, бо на наймача покладено обов’язок забезпечувати збереження обладнання. За ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальне господарство», яка встановлює обов’язок споживача послуг ЖКГ своєчасно вживати заходів щодо усунення неполадок. Тобто якщо ви бачили, що труба «дивно поводиться», ви зобов’язані викликати майстра ЖЕК. Причому вам слід отримати час і номер вашої заявки, яку зафіксував диспетчер. Ця заява знадобиться в разі спору.

Ще один підводний камінь даної цієї статті: споживач зобов’язаний власним коштом міняти санітарно-технічне обладнання, що вийшло з ладу з його вини. Але міняти за згодою наймодавця і його силами. Це означає, що всі ремонтні роботи повинні виконуватися за вашою письмовою заявою майстрами ЖЕКу. Інакше доведеться розщедритися: спочатку на сантехніка з боку, а потім якщо щось піде не так, на ліквідацію наслідків його роботи. Закон в такій ситуації проти вас – це самовільна установка сантехніки.

Варіант ІІ. Квартира належить житлово-будівельному кооперативу

Поки ви не внесете останній пайовий внесок, квартира знаходитиметься у власності ЖБК. Тому вся ситуація, що відбувається в попередньому варіанті повною мірою відноситься до громадян, що є членами ЖБК. Єдина відмінність – суб’єктом відповідальності буде виступати ЖБК (ст. 176 ЖК ).

Варіант ІІІ. Квартира в приватній власності

Якщо ви є власником приватизованого житла, то ваш будинок обслуговується або ЖЕК, або в ньому створена організація співвласників багатоквартирних будинків. Згідно ст. 151 ЖК зобов’язані проводити своїм коштом ремонт. Відповідно до ЗУ «Про житлово-комунального господарства» (ст. 21) обслуговує ваш будинок комунальна служба зобов’язана здійснювати контроль за станом інженерного обладнання. Ви маєте право не пускати представників комунальних служб для контролю. Конституція і Цивільний кодекс на вашому боці, але в разі, якщо трубу у вашій квартирі прорве, то вся відповідальність буде на вас.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ.

Важливо!!! Відповідно до Постанови КМУ  «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води й водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води й водовідведення» представники комунальних служб повинні 2 рази на рік проводити перевірку внутрішньобудинкових систем і складати відповідний акт.
Причому ЖЕК, ЖБК або ОСББ зобов’язані письмово узгодити з вами не пізніше, ніж за 3 дні, час доступу у квартиру. Якщо комунальники виявили несправність, то відповідно до п. 32 названої Постанови служба зобов’язана провести усунення несправностей власним коштом.

Тут часто виникає питання розмежування відповідальності за труби. Згідно з тій же Постанови, точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві, вважаються відгалуження від стояків у межах квартири; після першої водозапірної арматури на відгалуженні від стояка у квартирі споживача – для гарячої та холодної води; зливний отвір санітарно-технічного приладу – для водовідведення.

Таким чином, за ту частину труби, яка знаходиться у вашій квартирі, несете відповідальність ви. Виняток становлять випадки, коли прорив стався через роботу комунальників. Що стосується інших труб, то вони знаходяться у спільній власності сусідів, тому й обов’язок щодо їх утримання передається балансоутримувачу.

КП «Жилищно-эксплуатационное объединение»ул.Парковая, 5e
И.о. директора – Салагор А.А.
тел. 5-99-08

Головний інженер: 5-80-65
Майстри: 5-92-29
Начальник цеху по прибиранню, ремонту житлового фонду та по технічному обслуговуванню та поточному ремонту внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення і зливової каналізації

Порєчних Тамара Анатоліївна: 5-87-36
Диспетчер (цілодобово): 5-52-40; 0674880592
mail: yukpzheo@ukr.net

Джерело: Адвокат

Читате також: Поради до ремонту: як підібрати потрібний колір фарби

Ще новини