Ротавірус — це група вірусів, що викликають, так званий, кишковий грип, який особливо важко переносять діти до 2 років.
Це інфекційне захворювання, що вражає слизові оболонки тонкого кишківника.
Захворювання широко поширене і займає друге місце після ГРВІ. У віці до 5 років більшість дітей переносять хворобу двічі.
Причини виникнення
Вірус дуже довго існує у зовнішньому середовищі.
В основному передається через брудні руки та забруднені навколишні предмети.
Інкубаційний період у дітей становить приблизно два дні.
Заразитися ротавірусом можна від хворого або носія ротавірусу. Кишковий грип – переважно дитяче захворювання, тому, джерелом інфекції, найчастіше, є інфікована дитина, яка відвідує дитячі колективи. Для оточення інфікований становить небезпеку в перший тиждень після зараження. Безсимптомні носії вірусу можуть виділяти збудника протягом місяців.
Природна сприйнятливість у людини до інфекції висока. Найбільше схильні до зараження ротавірусом діти до 3 років. Групу ризику, також, складають літні люди та особи з хронічними супутніми захворюваннями.
Розвитку ротавірусної інфекції сприяють: порушення кислотності шлункового соку (лужне середовище) та незрілі клітини епітеліальної тканини (що пояснює схильність до хвороби дітей).
Основні симптоми
Хвороба починається раптово з характерних проявів.
Діарея (триває до тижня), “бурчання” в животі, нудота, підвищення температури, висипання, біль у животі, темна сеча, млявість, головний біль, поганий апетит.
При наявності будь-якого з симптомів, не відправляйте дитину у дитячі заклади, а негайно звертайтеся до лікаря!
У маленьких дітей швидко наступає збезводнення організму, про що говорять такі ознаки: апатія, блідість шкірних покривів, сухість у роті, синюшність навколо рота, тахікардія, відсутність сечовипускання понад 3 годин. У зовсім маленьких під час плачу відсутні сльози. Дитина не потіє.
При появі симптомів зневоднення, необхідно викликати «швидку», бо значні втрати рідини є смертельно небезпечними, особливо для новонароджених.
У дорослих ротавірусна інфекція протікає легше. Симптоми нагадують звичайне порушення травлення. А також ротавірус не впливає на перебіг вагітності.
Лікування

Ротавірус – це вірусна інфекція і тому лікування антибіотиками проти неї не ефективне!
Призначати лікування повинен тільки лікар!
Окремих ліків проти ротавірусної інфекції не існує.
Лікування направлено на усунення інтоксикації, відшкодування кількості електролітів в організмі, відновлення функцій травного тракту, дотримання дієти (обмеження вуглеводів, виключення продуктів, що сприяють газоутворення)
Та головна мета — це відновити водний баланс організму. Необхідно давати малюкові сольовий розчин, компот з сухофруктів, чай. Варто виключити молочні продукти. При важкому перебігу захворювання – внутрішньовенне введення рідини.
Профілактика та ЩЕПЛЕННЯ

При виникненні в дитячих установах групових захворювань ротавірусом, проводять карантинні заходи в перебігу 5 днів з моменту ізоляції останнього хворого.
Вакцинація від ротавірусу не входить в число обов’язкових щеплень, але вона може захистити малюка від захворювання. До тих пір поки дитина не пройшла імунізацію, для захисту від інфекції важливо дотримуватися правил гігієни, що спрямовані на виключення попадання в організм вірусу водним, харчовим і побутовим шляхами.
Ротавірусна вакцина – це жива атенуйована вакцина, яка не може викликати захворювання, але викликає вироблення антитіл проти інфекції.
Вакцинація проводиться у два етапи. Вакцина застосовується з 6-тижневого віку, вакцинація повинна бути завершена до 24 тижня.
Повний курс вакцинації забезпечує захист від захворювання не менше чим у 85% випадків.
Вакцину можна вводити одночасно з іншими прищеплювальними препаратами, за винятком БЦЖ.
Завдяки високій безпечності вакцини, щеплення від ротавірусу показано і недоношеним дітям.
Щеплення від ротавірусної інфекції має мінімальні протипоказання:
- онкологія;
- важкий імунодефіцит;
- вроджені вади розвитку шлунково-кишкового тракту;
- гострі захворювання, що супроводжуються високою температурою;
- сильна алергічна реакція на попереднє введення щеплень препарату.
Побічні реакції на щеплення зустрічаються не часто і не вимагають спеціального лікування.
Джерело: ВОЗ
Читайте також: Що відомо про вакцини від covid-19 в Україні та Про захист від кору до навчального року