Українців часто турбує питання, що робити, якщо після розірвання шлюбу, або ж, припинення фактичних сімейних відносин, між батьками, в яких є діти, отримати дозвіл на виїзд одного з них разом з дитиною за кордон України без супроводу іншого з батьків. Про це пише Міністерство юстиції України.
Суперечки часто виникають у тому випадку, коли той з батьків, з ким проживає дитина, має намір виїхати за кордон України незалежно від мети поїздки. Але згідно із законодавством України, дітей до 16 років можна вивозити за межі держави лише, якщо обидва з батьків згодні на це.
Та все ж законодавством передбачено можливість, коли нотаріальна згода другого з батьків не потрібна:
- якщо один з батьків позбавлений батьківських прав;
- якщо дитина виїжджає з матір’ю-одиначкою;
- якщо другий з батьків помер або пропав без вісті;
- якщо другий з батьків дитини іноземець або особа без громадянства;
- якщо другий з батьків ухиляється від сплати аліментів.
Дозвіл не потрібний у випадку:
Коли мати чи тато офіційно зверталися до суду, а потім – до виконавчої служби щодо стягнення з іншого з батьків дитини аліментів на її утримання, і боржник так нічого і не сплачує, то, ймовірно, сформувалася заборгованість з аліментів. Якщо вона перевищує розмір аліментів за місяці, то тому з батьків, з ким проживає дитина, варто звернутися до виконавця і взяти довідку про заборгованість – цього буде достатньо для того, щоб перетнути кордон з дитиною без згоди іншого з батьків.
Також отримати рішення суду можна на дозвіл поїздки разової, або ж дозвіл, виданий на певний період. При складанні такої позовної заяви до суду необхідно вказати:
- мету виїзду дитини за кордон;
- термін перебування дитини за кордоном;
- місце перебування / проживання дитини за кордоном;
- факт відмови другого з батьків дати згоду на виїзд дитини з країни.