Головна Україна Подорожуємо Україною. Карпатський біосферний заповідник

Подорожуємо Україною. Карпатський біосферний заповідник

Автор Виталия
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Продовжуємо цикл статей “Мандруємо Україною”. Сьогодні разом з  Асоціацією природоохоронних територій України подорожуємо по  Карпатському біосферному заповіднику.

Також радимо ознайомитись зі статтями про  

Карпатський біосферний заповідник – це гордість України! Природні багатства і своєрідна культура гуцулів цікавлять туристів та науковців. З 1992 року він входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск
фото: Місто за вікенд

Карпатська гірська система, поряд з Альпами та Балканами, характеризується найбільшим біологічним різноманіттям на Європейському континенті. Саме тут ще є природні комплекси, які не зазнавали людського впливу протягом кількох століть. Зокрема, це, звичайно, праліси. Праліси – це природні дивовижні давні ліси, які говорять до нас із сивої давнини.

фото: Putivl.com.ua

Створення Карпатського біосферного заповідника почалося із заповідання лісових масивів та організації заказників 1958 році, а через 10 років у Закарпатській області був організований Карпатський заповідник на площі 12,6 тис. га. Його територія неодноразово розширювалася. З 2000 року Карпатський біосферний заповідник є українським партнером проекту WWF “Ініціатива Карпатського Екорегіону” 

У складі Карпатського біосферного заповiдника налічується шість вiдокремлених масивiв та ботанічні заказники державного значення “Чорна Гора” і “Юлівська Гора”. Про останні ми читайте в наступних статтях циклу.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск
фото: Putivl.com.ua

Заповідні масиви розміщені на висотах від 180 до 2061 м над рівнем моря у західній, центральній та східній частинах Українських Карпат.

Чорногірська ділянка знаходиться на південно-західному схилі Чорногірського хребта. Тут переважають ліси із бука та ялиці, а на більших висотах зустрічаються ялинові ліси. 

Мармароська ділянка розміщена в північній частині Мармароських гір. Гори складені твердими кристалічними породами. Тут можна помилуватися мішаними лісами. Є тут і субальпійські луки, і чагарничкові угруповання, де можна посмакувати чорницями та помилуватися червоною рутою.Особливостями фауни Мармарського масиву є те, що лише тут, на скелях виявлено сокола сапсана.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Свидовецька ділянка знаходиться на хребті Свидовець. Тут, знову ж таки вражають своєю красою ліси! Букові, ялицеві, ялинові, а на кам’янистій місцевості трапляються і буково-яворові ліси. На високогір’ї Свидовця рослинність є особливо цікавою у районі вершин Малої Близниці (1778 м) та Великої Близниці (1883 м) ростуть такі рідкісні види, як айстра альпійська, білотка альпійська (едельвейс в народі) та інші.

У високогірних Чорногірському, Свидовецькому та Мармароському масивах на висоті 1700 і більше метрів над рівнем моря серед тварин можна зустріти норицю снігову та тинівку альпійську, що занесені до Червоної книги України. З плазунів звичними тут є гадюка звичайна і ящірка живородна. У стоячих водоймах у субальпійському поясі нерестяться карпатський та гірський тритони.

Кузійська ділянка, як і Свидовецька знаходиться на хребті Свидовець, але вже на його південних відрогах. На півдні Кузійської ділянки ваблять око величні скелі, утворені мармуровидними вапняками. Серед лісів ми переважно зустрічаємося із буковими лісами.

Угольсько-Широколужанська ділянка є найзахіднішою у заповіднику, розміщена на південних схилах хребта Красна. Тут є і вапняки, які утворюють скелі, і більше 30 карстових печер, трапляються і скельнодубові ліси, є і тисово-букові угруповання з участю ялівцю козацького. Справжнім багатством Угольсько-Широколужанської ділянки є букові праліси – ці величні свідки людської історії 

Фауна букових пралісів Карпатського заповідника дуже своєрідна. Тут зустрічаються як суто тайгові види (рись, сова довгохвоста, жовна, снігур), так і характерні для широколистяних лісів чорний дрізд, дятли білоспинний і сивий, мухоловка, костогриз, голуб-синяк, ліщиновий вовчок, кіт лісовий, кабан, саламандра плямиста. Звичними мешканцями є тут олень благородний, куниця лісова, нориця руда, канюк, повзик, жаба трав’яна. До рідкісних тварин, що занесені в Червону книгу України, належать кутора мала, горностай, видра, пугач, лелека чорний, полоз лісовий тощо. Серед рідкісних комах – жук-самітник, жук-олень, вусач альпійський, мнемозина та інші.

Долину Нарцисів можна назвати прекрасним дивом, володіннями рідкісного високогірного виду нарциса вузьколистого! Але докладніше про це дивовижну долину в дивіться наступній публікації.

Одна із частин КБЗ – це ботанічний заказник загальнодержавного значення – Чорна гора. Це невеличка гора. Серед лісів переважають скельнодубові та букові ліси. Тут є такі рідкісні для України дерева, як ясен білоцвітий, дуби багатоплідний і Далешампе, липа срібляста.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Ще одним ботанічним заказником загальнодержавного значення є Юлівська гора. Унікальними для України є ліси з дуба бургундського.

Природні багатства Карпатського біосферного заповідника є не лише цінністю Української держави, але і всієї планети Земля. Саме через це, 28 червня 2007 року українсько-словацький об’єкт „Букові праліси Карпат” були включені до Списку об’єктів світової природної спадщини.

4 коментарі
1

Ще новини

4 коментарі

Подорожуємо Україною. Карпатський біосферний заповідник "Чорна гора" і "Юлівська гора" | YuzhBudNews 10.04.2021 10:46 - 10:46

[…] які є частинами Карпатського біосферного […]

Мандруємо Україною. Карпатський біосферний заповідник. «Долина нарцисів» | YuzhBudNews 17.04.2021 07:48 - 07:48

[…] Про Карпати,  знайомить з найчарівнішою частиною Карпатського біосферного заповідника – з «Долиною […]

Путешествуем Украиной. Карпатский биосферный заповедник. «Долина нарциссов» | YuzhBudNews 17.04.2021 07:52 - 07:52

[…] Про Карпаты,  знакомится с очаровательной частью Карпатского биосферного заповедника – с «Долиной […]

Відновили рух поїздів до Закарпаття | YuzhBudNews 17.04.2021 15:58 - 15:58

[…] «Горгани»“Канівський природний заповідник” Карпатський біосферний заповідник Карпатський біосферний заповідник: “Чорна гора” і […]

Коментування закрито