Головна Місто Найцікавіші українські бібліотеки

Найцікавіші українські бібліотеки

Автор ЮжБудНьюз

Занурюємо Вас до літературного туризму, топ самих найцікавіших бібліотек, які не просто стелажі з запиленими книгами, але культурний простір з багатою історією та атмосферою.

Національна бібліотека імені В. І. Вернадського

Національна бібліотека імені В. І. Вернадського

Монументальна споруда, яке височіє над станцією метро Деміївська – це найбільша за обсягом фонду (близько 16 мільйонів книг) та площею приміщень бібліотека України. У списку найбільших бібліотек світу вона знаходиться на 18-му місці, зовсім трохи поступившись книгосховищу Гарвардського університету. До її складу входять 5 інститутів і 56 відділів.

Національна бібліотека імені В. І. Вернадського

Історія національної бібліотеки почалася 2 серпня 1918 року, а вже у наступному році її було перейменовано у Всенародну бібліотеку України. Фонди бібліотеки зберігаються у двох дуже корпусах. Перший – у старовинній будівлі в київському середмісті. Другий – монументальний 27-поверховий хмарочос, який побудували у 1989 році архітектори “Київпроекту” – Вадим Гопкало, Вадим Гречина та Валерій Песковський.

Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка

Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка

Краща бібліотека України за версією 2014 року і друга, після бібліотеки Вернадського, за розмірами фонду (у 2018 році тут налічувалось близько 7 мільйонів видань). Щорічно ця колекція поповнюється приблизно 70 тис. документів: від книг і журналів – до раритетних рукописів, електронних документів і дисків. Кількість книг була б незрівнянно більше, якби під час Другої світової сотні тисяч видань не були вивезені з Харкова.

У 1986 році група ентузіастів на власні гроші та пожертви відкрили міську бібліотеку, в колекції якої було 1700 томів. Деякі заповідали свої колекції після смерті – так, наприклад, український письменник Григорій Данилевський залишив у спадок 3 тисячі різних видань. Міська бібліотека одразу стала не тільки книжковим, а й просвітницьким центром – тут, у великому читальному залі, виступали відомі музиканти епохи – Хоткевич, Глієр, Нейгауз, хор Леонтовича.

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого

Протягом 150 років вона існувала в умовах Російської імперії, Української Народної Республіки, Української держави, СРСР і, нарешті, з 1991 року – незалежної України. Відповідно до цього змінювались і основоположні, ідеологічні принципи функціонування бібліотеки, що відзначалося і в її назві, що змінювалась дев’ять разів: це була і Київська російська публічна бібліотека (1866-1891), і Київська міська публічна (1891-1922) і так далі. Тільки у 2016 році вона отримала назву Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого.

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого

День народження бібліотеки – 3 березня 1866 року. На момент відкриття фонд бібліотеки налічував 319 книг у 667 томах і 43 комплекти періодичних видань. Але перші 25 років її діяльності були роками повсякденного виживання та пошуків виходу з фінансової скрути.Ситуація змінилася в 1891 році після того, як бібліотека перейшла в підпорядкування міської думи й стала називатися Київською міською публічною бібліотекою.

Зараз бібліотека займається інформаційним обслуговуванням депутатів Верховної ради та місцевих рад. Станом на 2015 рік розмір фондів становив близько 4,7 млн одиниць.

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені І. Франка була заснована у 1608 році як навчальна бібліотека школи при єзуїтському колегіумі. Без сумніву вона є найдавнішою бібліотекою України (якщо не брати до уваги бібліотеку Ярослава Мудрого, яка, якщо вірити літописам, була першою в Київській Русі), працює і сьогодні. Її фонди становлять понад 3 млн книг, з них 120 тисяч – унікальні стародруки й рукописи, найстарші з яких датовані XIII ст.

За більш ніж 400 років існування бібліотека бачила багато. У XVII ст. тут не просто зберігали книги, а виховували інтелектуальну еліту, яку, між іншим, зобов’язували регулярно підтримувати гідне фінансове становище читацькими пожертвами. Серед читачів були гетьман Богдан Хмельницький, філософ і професор Тома Ельжановський, відомий медик, місіонер і ботанік Михайло Бойм, філософ Ян Ковальський та ін.

У 1704 році бібліотека була розграбована шведами, а у 1734 році пережила нищівну пожежу. Однак академічна бібліотека швидко відродилася та у 1784 році стала основою бібліотекою оновленого університету. У 1848 році знову сталася велика пожежа, під час якої вдалося врятувати лише 13 тис. томів і частину рукописних і графічних збірок.

Національна бібліотека України для дітей

Головна дитяча бібліотека України, що на Нивках, була заснована у 1967 році – щороку її відвідують понад 20 тисяч читачів. В її фонді зберігається понад 500 тис. примірників книг, журналів, грамзаписів, компакт-дисків, діафільмів та кінофільмів, зокрема – унікальна колекція рідкісних і цінних видань (понад 15 тис. книг і журналів ХІХ-ХХ ст.).

Але відвідати цю бібліотеку можна не тільки з наміром набратися знань, але й заради естетичного задоволення. Щоб на власні очі побачити цей казковий палац, прикрашений авторськими керамічними панно і композиціями видатної української художниці-керамістки Ольги Рапай.
Джерело

Южноукраїнська міська бібліотека

Бібліотека  обслуговує протягом року 2900 користувачів. Книговидача становить 56000 екземплярів.  
Кожен бажаючий має можливість скористатися безкоштовним доступом до мережі Інтернет.
Масова робота – життя бібліотеки. Характерним для бібліотеки є розмаїття тематики соціокультурних заходів, які спрямовані на виховання почуття патріотизму, інтересу до вивчення історичного минулого нашого народу, питань екології, краєзнавства, права і культури. В їхній основі – завжди є книга.

Адреса: бульвар Цвіточний, 4
Бібліотека працює:
вівторок – п’ятниця з 10.00 до 19.00
перерва на обід         з 14.00.до 15.00
субота                            з 9.00 до 17.00  (без перерви на обід )                

вихідні дні: неділя, понеділок
останній робочий день місяця – санітарний
телефон (05136) 5-98-72

Ще новини