Головна Україна Мандруємо Україною. “Медобори”

Мандруємо Україною. “Медобори”

Автор Анна
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Продовжуємо розповідати, які заповідники є в Україні. Сьогодні подорожуємо по унікальній місцевості, перлині Тернопільській області – заповіднику “Медобори”.

На території заповідника «Медобори» є загадкові печери і рідкісні рослини, прокладені екологічні маршрути, а в Гусятині діє музей природи заповідника.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

У це важко повірити, але уздовж зовнішнього краю Карпат існувало море. Його рифи утворювали відмерлі залишки морських організмів. Саме завдяки їм утворилася ціла гряда, південно-західний схил якої крутий, а східний – пологий.

Також пропонуємо Вам інші статті з цього циклу:
“Чорноморський біосферний заповідник”
“Асканія Нова”
“Єланецький степ і Узбережжя Святослава”
“Бузький Гард”
“Дунайський біосферний заповідник”
Заповідник «Горгани»
“Канівський природний заповідник”
Радимо почитати кожну!

Флора та фауна

Значна частина території заповідника «Медобори» покрита лісами. Тут налічується близько тисячі видів вищих судинних рослин, серед яких багато рідкісних, ендемічних і реліктових. До Червоної книги України занесено 44 види, до Європейського Червоного списку – 6 видів рослин.

Серед представників фауни, занесених до Червоної книги України – 22 види. Зокрема: жук-олень; мнемозина; махаон; вусань мускусний; джміль моховий і інші. Серед червонокнижних видів птахів в заповіднику мешкають підорлик малий і великий, лунь польовий, кам’яний дрізд, сипуха, довгохвоста сова, сорокопуд сірий та інші. З великих звірів тут можна зустріти сарн, диких свиней, лисиць, також є борсуки, горностаї і чотири види рукокрилих.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

У 2019 орнітологи природного заповідника «Медобори» вперше виявили вусату синицю – птицю, у якої хвіст довший за тіло.

Збруцький культовий центр

На території заповідника «Медобори» археологи виявили язичницькі святилища. У ранньохристиянські часи тут одночасно існувало три різнотипні городища-святилища: Богит, Говда та Звенигород. Краще за інших збереглося капище на горі Богит, де ще в 10-13 століттях стояв широко відомий Збруцький ідол (Святовит). На території городищ-святилищ знайдено та досліджено хлібні печі, жертовні колодязі та довгі будинки-Контіні, в яких слов’яни-язичники збирались для виконання обрядів.

У 10-13 століттях на території нинішнього заповідника діяв один з останніх осередків язичництва в Київської Русі, так званий Збруцький культовий центр. Значна кількість історико-культурних об’єктів того часу збереглися.

«Франкові скелі»

Мальовничі скелі в околицях села Вікна Гусятинського району називаються «Франкові скелі». З цим місцем пов’язано творчість і громадська діяльність Івана Франка. Під дією вітру вони набули вигляду стовпів з ущелинами і нішами, які повітря і вода вирізали протягом багатьох тисячоліть.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Печери «Перлина» та «Христинка»

Наявність потужних пластів вапняку вплинуло на розвиток різних форм карстового рельєфу – і тепер в заповіднику є все: від дрібних карровиє ямок і перетоків до великих печер, лійок-озер і криниць. Є серед геологічних утворень і вертикальні печери – «Перлина» та «Христинка», а також печера «Звенигородська». На особливу увагу заслуговують рукокрилі, які населяють печеру «Перлина». Тут зафіксували вечорниці малу, підковоноса малого і безсоння довговуху. У великій кількості представлена ​​велика нічниця – вид, занесений до Червоної книги України та Європейського Червоного списку.

Печера відлюдника

На відміну від попередніх, це рукотворна печера в скелі. Її здавна облюбували аскети-відлюдники. Як розповідають місцеві жителі, тут в тридцятих роках 20 століття жив монах-відлюдник. Він вирубав місце для ліжка, обладнав витяжку для багаття. Їжу знаходив в лісі. Іноді виходив в сусідні села, спілкувався з людьми на релігійні теми, вів щоденник. Монах-відлюдник пропав безвісти під час Другої Світової війни. Розташована рукотворна печера поблизу села Литячі Заліщицького району Тернопільської області. Зараз тут обладнана каплиця.

Джерела

На території заповідника протікає річка Збруч. На правому березі річки розташоване джерело «Гліцеринова вода», а навпроти нього – джерело «Збручанська Нафтуся». Вважається, що тутешня гліцеринова вода має цілющі властивості і омолоджує шкіру. «Збручанська Нафтуся» має жовчогінні, сечогінні, протизапальні, дезінфекційними властивостями. Крім цього, сюди приїжджають, щоб відновити склад крові. Вода багата йодом, міддю, бромом, марганцем і фтором.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Як дістатися

Доїхати до заповідника «Медобори» можна на машині з Тернополя по автотрасі Е50, в Смиківці повернути праворуч на Т2002. Відстань від Тернополя – 45 кілометрів.

Адміністрація заповідника «Медобори» розташована в селищі Гримайлів Гусятинського району. Деталі відвідування бажано попередньо уточнити по телефону: (03557) 3-12-93

3 коментарі
0

Ще новини

3 коментарі

Коментування закрито