Головна Україна Мандруємо Україною. Карпатський біосферний заповідник. «Долина нарцисів»

Мандруємо Україною. Карпатський біосферний заповідник. «Долина нарцисів»

Автор Виталия
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Продовжуємо цикл матеріалів “Мандруємо Україною”.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Сьогодні ЮжБудNews разом із сайтом Про Карпати,  знайомить з найчарівнішою частиною Карпатського біосферного заповідника – з «Долиною нарцисів»

Щорічно навесні в Закарпаття їдуть тисячі туристів, щоб помилуватися на цвітіння Долини нарцисів, – неймовірне, неперевершене, унікальне видовище! Здається, ніби тисячі квіток, які розпускаються одночасно, створюють білосніжний квітковий килим серед Карпатських гір і дрімучих лісів.

Долина нарцисів на Хустщині відноситься до біосферних заповідників ЮНЕСКО. Розташована в мальовничому урочищі між річками Тиса та Хустець. Долина вражає своїми масштабами. Мало хто знає, що подібні нарциси можна знайти хіба що в гірських масивах Альп, Балкан, Південних і Східних Карпат. В Україні вони ростуть тільки в Закарпатті. У цій місцевості – особливий мікроклімат, гірські річки, термальні води, альпійські луки, праліси, де зустрічається чимало рідкісних тварин. Всього на Долині зафіксовано майже 500 видів різних рослин, які ростуть на території більше 256 га. Серед них 16 видів – це орхідеїі.

Високогірні дикі вузьколисті нарциси, які цвітуть у Долині, занесені в Червону книгу України. Вони ростуть на висоті 180-200 метрів над рівнем моря. Сама ж Долина утворилася ще під час Льодовикового періоду, коли з тутешніх гір сповз величезний шмат землі. За словами дослідників, саме в цьому ґрунті було насіння нарцисів, а коли лід зійшов, потоки води хлинули в долину і підживлювали рослини. Так нарцисам вдалося пристосуватися до складних для їх популяції гірських умов.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск
фото: Відвідай

Цвітуть вони зовсім недовго, буквально десять днів – приблизно в третій декаді квітня і до середини травня. За останні роки клімат і склад місцевих ґрунтів дещо змінився – це помітно в усьому світі і, перш за все, пов’язано з глобальним потеплінням. Цей фактор також досить сильно вплинув на Долину нарцисів: наприклад, в минулому році вони зацвіли трохи раніше, а їх популяція дещо зменшилася.

Цікаво, що сам по собі нарцис – квітка отруйна і має аромат, що дурманить. 

Місцеві жителі спеціально набивали ним  подушки і дарували ординцям, які завойовували Хустський замок – як символ покірності. Вороги засипали на таких подушках і більше не прокидалися.

В Закарпатті є легенда, що пояснює появу Долини. Вона говорить, що нарциси – це декоративні квіти на вазі, яку подарував доньці князя Хустського замку на повноліття простий гончар із села. Закохані таємно зустрічалися саме в урочищі Кіреші. Але про це розповіли князю, і в люті він викинув вазу з замкової гори на долину – з її уламків і виросли дивовижні квіти.

Долина нарцисів має прекрасну локацію, адже поблизу знаходиться ще чимало туристичних визначних пам’яток. Зокрема, зовсім поруч розташоване село Іза, відоме своїм мистецтвом лозоплетіння та унікальними виробами з вербової лози. Недалеко від Долини можна продегустувати і купити карпатські еко-сири, які виготовляють за сучасними швейцарськими технологіями на сироварні в селі Нижнє Селище. Справжнім щастям буде побачити і погодувати карпатських благородних оленів на місцевій фермі. А любителі релаксу зможуть відпочити на термальних водах в селі Велятино.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

Знаходиться даний унікальний витвір природи в Закарпатській області, біля районного центру – м.Хуст. Найпростіший маршрут до долини нарцисів це потягом до м. Мукачево, звідти (близько 60км.) маршрутним автобусом чи таксі до м. Хуст, з міста Хуст таксі (6 км.) до Долини нарцисів.

Де ще в Україні можна побачити 🌸цвітіння квітів.

🌸Магнолії ⏱з квітня до середини травня
➡️Одеський ботанічний сад, національний ботсад М. Гришка у Києві, ботсад Харківського університету, а також на вулицях Житомира, Львова, а найбільше на Закарпатті – Мукачево, Ужгород.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

🏵Болотне різнотрав’я ⏱ з квітня по травень
➡️Міжрічинський ландшафтний парк, Дунайський заповідник.

🌸Сакури ⏱ з кінця квітня по травень
➡️Багато їх на Закарпатті в Мукачево та Ужгороді, а також є у ботсаду Чернівецького університету (вхід 10 грн) і київського парку Кіото – алея тут найдовша в Європі (1 км). Також небагатосакур є і в інших містах Укаїни.

🌷Тюльпани ⏱ з кінця квітня по травень
➡️Їх можна побачити багато де, але основні точки з масовим цвітінням це: Кіровоградський дендропарк (вхід вільний), а також цілі поля у селі Мамаївці на Буковині.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс. Южноукраинск

💮Нарциси ⏱ початок травня
➡️В урочищі Кереші або Долині нарцисів на Закарпатті.

🌺Дикі орхідеї – початок травня
➡️Найбільші поля на Кінбурнській косі, а також можна побачити на Тендрівській косі, острові Джарилгач та в Національному парку “Олешківські піски”.

🌺Бузок – початок травня
➡️Криворізький ботсад, Національний ботсад М. Гришка у Києві або ж Бузковий гай у селі Диканька.

2 коментарі
1

Ще новини

2 коментарі

Відновили рух поїздів до Закарпаття | YuzhBudNews 17.04.2021 15:59 - 15:59

[…] Карпатський біосферний заповідник: “Долина Нарцисів” […]

Подорожуємо Україною. Карпатський біосферний заповідник | YuzhBudNews 17.04.2021 16:05 - 16:05

[…] Але докладніше про це дивовижну долину в дивіться наступній […]

Коментування закрито