Головна Безпека Коронавірусна інфодемія. Не дайте себе ошукати

Коронавірусна інфодемія. Не дайте себе ошукати

Автор Анна
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

Разом із пандемією COVID-19 Україну охопила й інфодемія. Сьогодні ЮжБудNews разом із платформою VoxCheck розповідає, що таке інфодемія, як виник термін та як із нею боролися минулого року у світі; хто і які фейки найбільше поширював в Україні та як зробити собі «щеплення від інфодемії».

Інфодемія – що це?

Термін «інфодемія» як скорочення від «інформаційна епідемія» виник у 2003 році. Вперше поняття вжив політолог Девід Дж. Роткопф (David J. Rothkopf) у колонці для «The Washington Post».

Утім, неправда про інформацію пов’язану зі здоров’ям не є новим явищем. 

Перші фейки та дезінформація про коронавірус в Україні з’явились більше ніж за місяць до першого випадку COVID-19. 27 січня 2020 року ЗМІ почали повідомляти про перший випадок зараження коронавірусом у Києві посилаючись пост у Facebook Київського міського лабораторного центру МОЗ України. Плутанина виникла через те, що у пості йшлося не про COVID-19, а про інший штам вірусу.

Далі розповідаємо, яких фейків про коронавірус було найбільше за останні 12 місяців та хто поширює їх в Україні.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

Фейки про COVID-19, що поширювались в Україні

“А в СРСР легко лікували коронавірус”

Плутанина із видами коронавірусів була в українському Facebook ще не один місяць. Українці у Facebook активно поширювали фото російських газет 1976 і 2003 року, де вже нібито знали про коронавірус і навіть уміли його лікувати. Хоча у цих газетах йшлося про інші види коронавірусу.

“Коронавірус – то число диявола”

Нібито, якщо написати «coronavirus» навпаки, поділити на кілька частин – «surivan or oc» – і перекласти з хінді на українську, можна отримати слова «схід і око» – що є символами масонства. У слові «COVID-19» нібито зашифроване послання про сертифікати цифрової ідентифікації. А добуток цифр, що відповідають послідовності букв у слові «коронавірус» – це диявольське число 666 666 666 666 (що, навіть якщо слідувати логіці фейкометів, є абсурдною математичною помилкою).

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

“Я банки поставив, чаю з лимоном попив і в мене все пройшло! А ваші ліки – то все “хімія””

У гонитві за «імунітетом» від нової невідомої хвороби українці почали довіряти сумнівним методам профілактики. Протидіяти вірусу радили банками на спині та пиявками, сумішшю лимону і соди (цей метод нібито радили в Ізраїлі), перекисом воднюгарячою водою та сонячним світлом, масками з олією прополісу та навіть алкоголем і цигарками. Таким порадам no-name лікарів та «експертів» з Facebook українці довіряли ледве не більше, ніж доказовій медицині.

Жоден із цих методів не має ані наукового підґрунтя, ані доведення з медичної практики.

Звісно ж, жоден із цих методів не має ані наукового підґрунтя, ані доведення з медичної практики. ВООЗ та інші провідні організації – зокрема, американський CDC або ж українські МОЗ чи ЦГЗ – ніколи цього не радили. Профілактика COVID-19 єдина – дотримання дистанції, уникнення людних місць, використання масок у громадських місцях, миття рук з милом або хоча б їх обробка антисептиком і здоровий спосіб життя.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

“Маски лише шкодять, в мене дитина задихається у масці”

Утім, такі методи профілактики сподобались не всім. Активно у Facebook та інших соціальних мережах говорили, зокрема, про шкоду масок. Нібито вони викликають отруєння вуглекислим газом, рак шкіри, символізують рабство, та й взагалі – наукою їх користь проти поширення вірусу не доведена. Маски пов’язували навіть із символом ув’язнення – нібито їх одягали на в’язнів Гуантанамо для приниження. Безконтакті термометри, антисептики, рукавички – ці способи уповільнення поширення вірусу фейкомети теж вважають надзвичайно шкідливими та небезпечними. Ніщо з цього не є правдою. А ефективність масок для зниження темпів поширення вірусу вже неодноразово була доведена.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

“Мені тітка сказала, чим лікувати, а вона в мене самі знаєте, де працює! Ну той що, що вона лікар?”

Лікувати коронавірус у соцмережах теж пропонували ненадійними ліками та методами. Найбільш гучний та віральний фейк – протефлазід як ліки від коронавірусу. Насправді ж ця спиртова настоянка підійде хіба що як засіб дезінфекції – тільки зовнішній, як-от для рук чи поверхонь. Вживати його всередину немає жодного сенсу. Його ефективність не лише проти COVID-19, а й проти решти хвороб (зокрема, від ВІЛ, як кажуть виробники) теж не доведена

Протефлазідом не обмежились. Лідокаїн, затримка дихання, водяна параін’єкції спирту і навіть пари горілки – це неповний перелік «ліків», які радили українцям у соцмережах, аби «дешево і сердито» одужати від нової китайської напасті. Найбільш підприємливі намагались на цьому заробити. Наприклад, ще у квітні українці нібито вже розробили вакцину від коронавірусу. Дехто навіть пропонував лікувати COVID-19 спеціальною музикою. Утім, всі ці методи лікування не лише неефективні й недоведені, а часом і небезпечні.

“Карантин потрібен, щоб нас всіх контролювати! Я не раб!”

Карантин – ще одна топ-тема для численних фейків. Мовляв, карантин – це геноцидпрояв фашизму, створення концтаборів (у тому числі – електронних), необґрунтоване обмеження свобод та вбивство малого бізнесу. Часто карантин безпідставно називали марним. Втім, численні дослідження та статистика вже багато разів доводили реальну користь та позитивний ефект від карантинних заходів.

“Тести не працюють! Вони самі собі результати малюють!”

Фейкометам вдалося посіяти сумніви і в тестуванні на коронавірус. Найчастіше повторювана теза – що ПЛР-тести не можуть визначити РНК вірусу. Хоча саме так і працюють ПЛР-тести – вони виявляють наявність генетичного матеріалу SARS-CoV-2 в організмі людини.

Як насправді працюють ПЛР-тести, дивіться у відео:

“Коронавірус розповсюджують вишки 5G! Ми усі в небезпеці!”

Найбільш абсурдні теорії появи та поширення коронавірусу пов’язані з вишками 5G та хімтрейлами. Водночас фейки про нібито небезпеку 5G-вишок принесли реальну матеріальну шкоду. Саме через такі конспірологічні теорії минулого року у Великій Британії і цього року у Франції групи активістів підпалювали вишки 5G, залишаючи мільйони користувачів без мобільного зв’язку, теле- і радіомовлення, не говорячи вже про додаткові витрати на ліквідацію інцидентів.

“Цю всю пандемію Біл Гейтс запустив! Ви хоч щось чули про “золотий мільярд”?”

Найбільш поширена категорія фейків – це конспірологічні теорії. Вони зіграли свою роль у посилені кожного фейку. Головна ідея теорій змов про COVID-19 – пандемія заздалегідь спланована, аби перетворити людей на «покірне стадо рабів» за допомогою карантину, масок і залякування страшним невидимим вірусом. У запуску пандемії, створенні «нового світового порядку» та «великому перезавантаженні» намагались звинувачувати Біла ГейтсаІлона МаскаДжорджа СоросаРокфеллерівРотшильдівСвітовий банкВООЗООН – власне, ледве не будь-яку багату людину чи світову організацію. Щоразу подібні теорії були абсолютно безпідставними, нелогічними та нічим не обґрунтованими.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

Найбільш небезпечні ковід-дисиденти в Україні

Ковід-дисиденство в українському Facebook має кількох лідерів. Свої псевдонаукові теорії вони поширюють не тільки на YouTube та Facebook. Їхній рух «#StopFakePandemic / #СтопФейкПандемія» вже навіть має власний мерч, а кілька разів на місяць вони проводять протести під ВРУ і МОЗ проти карантину, масок, примусових щеплень і навіть проти вимірювання температури – мовляв, безконтактні термометри шкодять мозку. Їхні дописи на Facebook постійно маркуються незалежними фактчекерами не лише з України, а й з усього світу, а YouTube видаляє їхні відео за порушення правил користування спільнотою. Через це вони намагаються мігрувати у Viber та Telegram-групи та альтернативні соцмережі: MeWe та Parler.

Кого читати точно НЕ ВАРТО

Найбільш відомі представники цього руху – Сергій Мікітен, Остап Стахів, Сергій Гула, Олександр Гуміров, Захар Мілютін, Лідія Гончаренко, Ольга Яремійчук та інші. Їхні блоги читати НЕ варто, так само як НЕ потрібно вступати у їхні групи в месенджерах. Чому? Пояснюємо далі.

Сергій Мікітен – засновник руху «#СтопФейкПандемія», а також голова організації «Ведичний світ». Саме він організовує протести під стінами органів влади, де, як і у своїх дописах на Facebook, активно виступає проти обмежувальних заходів та методів захисту від COVID-19. У жовтні 2020-го року він балотувався до КМДА від партії «Наш Край». Добре, що такі активісти до КМДА все ж не потрапили. 

Остап Стахів – активіст, блогер і, як він сам себе, ідентифікує «вільний журналіст». Засновник ГО та партії «Ідея нації». Активно поширює теорії змови про нібито шкоду 5G, масок і карантину, називає пандемію спланованою, а вакцини від коронавірусу – небезпечними. Також балотувався на місцевих виборах, але у Львові і на посаду міського голови. Набрав, на щастя, лише 0,36%. «Колежанка» Стахіва – Ольга Яремійчук. Працює балериною Львівського театру опери і балету. Часто вони разом записують відео, де нібито викривають докази світової змови про пандемію, експерименти над львів’янами через 5G та називають карантин концтабором. 

Сергій Гула – адвокат, який у 2020-му перекваліфікувався у ковід-експерта. На своєму YouTube-каналі, який спочатку був призначений для юрконсультацій, він із минулого року поширює теорії змови про пандемію й різноманітні міфи про вакцинацію. Крім того, Гула – противник Стамбульської конвенції, бо у ній вбачає лише розтління молоді та педофілію. Ще один правозахисник ковід-дисидентів – Олександр Гуміров. У Facebook він роздає юридичні консультації про те, чому карантин незаконний і як «захистити» себе, коли у магазині вимагають одягнути маску. Та, ймовірно, його поради не надто ефективні – адже карантин і масковий режим досі ніхто не скасував. 

А от найпотужнішим «антивакцинатором» ми б назвали Захара Мілютіна. Непідготовленому читачу складно помітити маніпуляції у його дописах. Щоразу як Мілютін пише про шкоду вакцин, він ніби і на наукові статті посилається, й імена реальних учених згадує, і користується спеціалізованими термінами. Та все ж маніпуляції там є – і вони властиві майже всім «антивакцинаторам». Із контексту досліджень виривають лише те, що підтверджує думку автора про шкоду вакцин. Опускається обмеженість висновків статті (наприклад, через розмір вибірки чи методи дослідження). А частоту і загрозу побічних ефектів часто перебільшують. 

Найбільш абсурдні конспірологічні теорії поширює Лідія Гончаренко. У її риториці часто лунають слова «фашизм», «нацизм», «сатанизм» – так вона називає протидію урядів світу пандемії. Тих же, хто цю пандемію запланував, аби керувати світом, вона називає «істоти». Фактчекерів теж, до речі. Гончаренко проводить конференції з викриття планів світових еліт, організовує протести під ДБР проти карантину та записує мотиваційні відео про те, як протистояти тіньовому уряду. Хіба що у соцмережах прихильників у неї трохи менше, ніж у попередніх персонажів. 

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

Щеплення від інфодемії

Щоб не витрачати свій час на нісенітниці або цілеспрямовану дезінформаційну атаку, радимо перевіряти новини хоча б за таким простим алгоритмом.

  • Заголовок. Він емоційний? Там є слова «Сенсація», «Терміново», «Щойно повідомили»? А може ще і частина літер латиницею або використовують цифри (як-от, «ш0к», «kоронав1рус» або «карантuн»)? То перед вами найімовірніше клікбейт – зазвичай новини з клікбейтними заголовками неправдиві або маніпулятивні. Власники сайтів, де зустрічаються клікбейтні заголовки, заробляють на онлайн-рекламі. Тому не ходіть за посиланнями. Чим менше користувачів ведуться на заголовки, тим менше заробляє такий сайт.
  • Дата публікації. Зверніть увагу на те, коли новину опублікували. За щось нове та унікальне вам можуть видавати інформацію кількамісячної, а то й кількарічної давнини.
  • Текст новини. Є посилання на першоджерела: закони, дані органів влади, міжнародних організацій? Якщо немає, то задумайтесь, наскільки достовірною може бути новина, якщо першоджерела від вас приховали. 

Епітетів та особистих оцінок автора у новині теж не повинно бути. Інакше хто і навіщо намагається пробудити у вас певні емоції? Якісно написана новина представляє позиції як прихильників позиції, так і її опонентів. 

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ. Новости Южноукраинск. ЮжБудНьюз. ЮжБудНьюс

До речі, будьте обережні: надто позитивні емоції чи заяви теж можуть приховувати маніпуляції фактами. Фейки ховаються не лише за критикою чи теоріями змови. 

Якщо новину коментує експерт, то перевірте його біографію. Чи не пов’язаний він з олігархами і політиками, де працює і хто фінансує його аналітичний центр? Врешті-решт, чи не доводить вам зараз політолог-міжнародник, що медична реформа шкідлива? 

Радимо разом зі щепленням від COVID-19 зробити собі й так зване «щеплення від інфодемії» – привчитися перевіряти інформацію та споживати новини від якісних журналістів. Наприклад, про коронавірус достовірні дані можна отримувати на сайтах ВООЗамериканського або європейського центрів контролю та профілактики захворювань, UNICEFМОЗ та Центру громадського здоров’я України.

Бережіть себе!

Джерело

Ще новини