Кожна жінка, яка готується стати мамою має право на отримання допомоги по вагітності та пологам від держави, адже це суттєва фінансова підтримка для майбутньої матері. Водночас порядок отримання і розмір цієї допомоги залежить від статусу жінки.
Як отримати допомогу по вагітності та пологах? Якими будуть декретні виплати 2022 року в Україні?
Детальніше читайте у статті
Виплати для тих, хто працює
Допомога по вагітності та пологах у розмірі 100% середньої заробітної плати надається працюючим жінкам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України за весь період декретної відпустки.
Підставою для призначення такої допомоги є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Зазвичай його тривалість складає 126 календарних днів (70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів).
Детальніше за посиланням: Фонд соціального страхування України
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами
Право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами мають всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
- жінки з числа військовослужбовців Збройних сил, СБУ, Служби зовнішньої розвідки;
- жінки, звільнені в зв’язку з ліквідацією підприємства;
- жінки, зареєстровані в державній службі зайнятості як безробітні;
- непрацюючі жінки;
- аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки вищих навчальних закладів І-ІV рівня акредитації та професійно-технічних закладів;
- жінки, зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, що не сплачують страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Розмір допомоги:
- Жінкам, звільненим з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи, організації — 100% середньомісячного доходу.
- Жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні — 100% мінімального розміру допомоги по безробіттю.
- Аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам — за вибором: розмір стипендії або розмір допомоги в зв’язку з вагітністю та пологами, але не менше 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
- Непрацюючим жінкам та жінкам, зареєстрованим як суб’єкти підприємницької діяльності — 25% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб:
- з січня — 620,25;
- з 1 липня 2022 року — 650,00 грн;
- з 1 грудня 2022 року — 671,00 грн.
Як оформити допомогу?
Наразі доступна функція для отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінками, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, в електронній системі охорони здоров’я у категорії «Вагітність та пологи».
Які документи підготувати:
- заява про надання допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- листок непрацездатності – видається жіночою консультацією, у якій вагітна стоїть на обліку;
- довідка з місця навчання, служби про те, що жінка навчається, служить;
- довідка ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
- довідка служби зайнятості про те, що жінка зареєстрована як безробітна;
- довідка ДФС про те, що жінка, яка є фізичною особою – підприємцем, не бере участь на добровільних засадах у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Важливо: така допомога призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, і виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів.
Жінкам, віднесеним до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів і 90 — після пологів). Допомога обчислюється сумарно та призначається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів
Допомога при народженні дитини
Розмір допомоги при народження складає:
- допомога при народженні дитини — 41 280 грн;
- одноразова виплата при народженні — 10 320 грн;
- щомісячна виплата (протягом 36 місяців) — 860 грн.
Пакунок малюка
Розмір грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років:
- з 1 грудня 2021 – 6300 грн.
- з 1 липня 2022 року – 6603 грн;
- з 1 грудня 2022 року – 6816 грн.
Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами
Читайте також:
- У Южноукраїнську через коротке замикання спалахнула квартира
- Через війну зупинився найбільший виробник солі в Європі «Артемсіль»
- У Южноукраїнську збираються «дерусифікувати» назви деяких вулиць та назву самого міста
- Хто може отримати пільги на оплату комунальних послуг?
- Підвищення тарифів у воєнний стан: як відбулась зустріч з представниками влади