Головна Безпека Чи нагодує Клопотенко школярів?

Чи нагодує Клопотенко школярів?

Автор Виталия
ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ.

Про меню шеф-кухаря Євгена Клопотенка, говорили ще навесні. Перша леді Олена Зеленська особисто взяла участь в презентації плану заходів щодо реформування шкільного харчування.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ.

Оновлене меню на місяць складається більше ніж з півтори сотні страв, з яких кожна школа має обирати варіант для себе. 

Тепер у шкільному харчуванні передбачені свіжі фрукти та овочі, більше м’яса та риби, і мінімум цукру та солі. Також збагачується спосіб обробки продуктів: передбачено приготування страв на пару та запечені страви.

Ідеолог проєкту зі зміни культури харчування CultFood Клопотенко окреслив основні напрямки реформування системи шкільного харчування:

  • оновлення застарілої нормативної бази;
  • розв’язання проблем безпеки харчових продуктів;
  • поліпшення ресурсного забезпечення шкіл;
  • формування культури здорового харчування.

Також він розповів про свій проєкт:«У меню шкільних їдалень з’являться традиційні українські страви, популярні страви різних кухонь світу, а також безглютенові позиції, буде збільшено кількість фруктів і м’яса в раціоні. До меню додаються покрокові рецепти й технічні карти, що значно полегшить роботу персоналу шкільних їдалень ».

Додамо, за зміни у харчуванні школярів узялися вперше за 30 років.

Був затверджений План заходів з реформування системи шкільного харчування; Мінекономіки затвердило ряд нормативно-правових актів, які вводили сучасні процедури організації безпечного харчування; вперше було виділено 400 млн грн субвенції для шкіл, за для модернізації харчоблоків майже у 2000 установах.

ЮжБудNews. Новини Южноукраїнськ.
Та чи виявилося цього достатньо аби амбітний план запрацював із початком навчального року, як це було заявлено представниками Міносвіти, МОЗ та Мінекономіки?

Згідно з реформою шкільного харчування у школі мають з’явитися пароконвектомати — комбіновані пароварки, з якими кухарі повинні навчитися працювати. Та наразі, за оцінками Міносвіти, майже половина навчальних закладів до харчових новацій технічно не готова. 

Так, у сільській школі на Миколаївщині про реформу чули, але, як це виглядатиме на практиці, навіть не уявляють.  Там не можуть пригадати, коли востаннє міняли техніку, тому сумніваються, що їм вдасться втілити за рецепти Клопотенка. 

“Якщо включаєш духовку, то вибиває витяжку. Ми не можемо з таким обладнанням працювати, треба нове”, – пояснює кухарка Примачковська Наталія. 

А у школі в Новобогданівці  про пароконвектомати навіть не чули і, дізнавшись нове слово, пообіцяли пошукати в Інтернеті.  

Директор комунального виробничого підприємства з організації харчування в навчальних закладах Миколаєва Віктор Васильєв, сумнівається, що навчальні заклади країни перейдуть на меню, запропоноване шеф-кухарем Євгеном Клопотенко. Він вбачає проблему не лише з боку техніки, а й у вартості шкільних обідів. У кожному регіоні – ціни залежать від місцевого бюджету, коливаються у межах 13 — 35 грн. І переглядати тарифи готові не всюди:

«В цьому випадку нам представили красиву картинку, що є таке розмаїття… Але чи готові співробітники харчоблоків його готувати, чи готові діти його прийняти, чи готові батьки в підсумку платити за це?».

Те що шкільне харчування давно варто реформувати – навряд викликає в когось сумніви. Але на жаль ми можемо констатувати той факт, що до першого вересня, так і не змогли надати школам умови для реалізації проєкту.

 Лишається питання, чи то готувалися погано, чи то проєкт з самого початку був невдалим та взагалі непристосованим до реалій України.  

Читайте також: Які вітаміни потрібні для підтримки здоров’я?

Ще новини