Головна Місто Більшість АЕС перевищили свій ресурс. Що далі?

Більшість АЕС перевищили свій ресурс. Що далі?

Автор Виталия
ЮмжБудNews. Новини Южноукраїнськ.

Українські АЕС забезпечують більше ніж половину електроенергії країни.

На противагу теплоелектростанціям, які споживають дороге та шкідливе для довкілля вугілля та газ, атомні реактори надають дешеву та безпечну електроенергію. Але багато атомних станцій України вже перевищили  ресурс експлуатації. Ресурс експлуатації українських енергоблоків – 30 років. 12 із 15 реакторів в Україні збільшили термін експлуатації приблизно на 15 років. Зокрема всі 3 енергоблоки Южно-Української АЕС.

Перед продовженням роботи, станції перевіряють на зношеність конструкцій і відповідність нормам безпеки, встановлюють нове обладнання. Та попри це, продовжити експлуатацію більш ніж на 80 років, не можна. 

 Тож чи є майбутнє в АЕС у нашій країні?

ЮмжБудNews. Новини Южноукраїнськ.

Наприкінці літа “Енергоатом” підписав меморандум з компанією Westinghouse (США) про будівництво 5 нових енергоблоків.

Американський “АПі-1000” – це реактор останнього покоління з найсучаснішими технологіями, розповідає начальник відділу аналізу ядерної безпеки Д. Гуменюк. Ці реактори є безпечнішими за ті, що експлуатуються в Україні, зокрема і Чорнобильський. На відміну від нього, американський – не має вад в управлінні ядерною реакцією в реалізації тепловідведення:

“Між РБМК і АР-1000 прірва часу, прірва технологій і прірва модернізацій. Рівень безпеки не в рази, а в порядки відрізняється від Чорнобиля”.

Наймолодша в Україні атомна станція – це Хмельницька АЕС. Та і в неї в одному з двох енергоблоків подовжено термін експлуатації.
Реактори Хмельницькій електоростанції мають загальну потужність у 2000 МВт: вони можуть одночасно забезпечити роботою мільйон електрочайників.
У радянські часи хотіли побудувати 4, а потім і 6 енергоблоків. Проте у 1990 році Верховна рада заборонила будування. Вже три десятки років третій і четвертий енергоблоки залишаються законсервовані.

Зараз з Westinghouse тривають перемовини про можливість добудови 3-го та 4-го енергоблока на ХАЕС, каже в.о. президента “Енергоатому” П.Котін. Та все ж таки в пріоритеті – побудова нового енергоблоку:

“Поки що найкращим рішенням буде залишити 4-й енергоблок для будівництва там тренажеру, наприклад, або складських приміщень, а будувати новий енергоблок на новому місці”.

Із Westinghouse планується будівництво п’яти реакторів, загальною вартістю до 30 млрд доларів.
В НАЕК “Енергоатом” впевнені, що перший реактор запустять вже через 5 років. Наступні ж 4 енергоблоки планують будувати на території наявних АЕС: Запорізької, Рівненської та Южно-Української.

“Наш персонал надзвичайно кваліфікований і грамотний. До початку введення блока в експлуатацію персонал має бути навчений і набраний. І, безумовно, ця робота буде проведена”

Будівництво нових реакторів у “Енергоатомі” пояснюють бажанням зменшити викиди парникових газів.

Зазирнемо в майбутнє атомної енергетики

“Енергоатом” планує збільшити виробництво електрики на АЕС більше ніж в половину. Задля цього в США також підписали меморандум щодо впровадження малих модульних реакторів (ММР) в Україні. Ці реактори менші за розмірами, дешевші та швидші у будівництві. Саме їх США розглядає як майбутнє ядерної енергетики.

Гуменюк :”Малі модульні реактори – це електромобілі, а великі електростанції – це двигуни внутрішнього згоряння”.

Нині технологія ММР ще випробовується. Очільник “Енергоатому” вважає, що ця технологія може запрацювати в Україні з 2028 року.

Частину грошей для будівництво електростанцій “Енергоатом” планує взяти у кредит у міжнародних інституцій та у США. Потім будуть подавати законопроєкт до Верховної Ради України, який дозволить виділити кошти із бюджету.

Старі ж реактори будуть поступово виводити з експлуатації. Першими зупинять два реактори Рівненської АЕС у 2030 році. До того часу планується збудувати як нові великі енергоблоки, так і почати будувати малі модульні реактори.

Читайте також: Южно-Українська АЕС очима блогера Михайло Закусилова

Ще новини